Gwent Cross Country League 2017-2018

11 February 2018 : Pontypool Park

 
         Novice Boys ( 128 starters )
 
 
Current Standings
 
 1  Iwan Thomas                  Carmarthen Harriers         468 Pts
 2  Harry Dawes                  Monmouth School Boys Prep   460 Pts
 3  Ifan Bowen                   Carmarthen Harriers         459 Pts
 4  Sean Hopkins                 Cardiff Archers             448 Pts
 5  Jake Lynock                  Carmarthen Harriers         447 Pts
 6  Josh Lewis                   Bristol & West              432 Pts
 7  Nathan Hill                  Cardiff Archers             430 Pts
 8  Jamie Williams               Brecon AC                   425 Pts
 9  Zane Dickerson               Blaenau Gwent               408 Pts
10  Daniel Warrender             Aberystwyth AC              394 Pts
 
 
Position Name                      Club                               Time   Points
    1 Iwan Thomas                  Carmarthen Harriers                6:19    128  (468)
    2 Henry Packham                Westbury Harriers                  6:21    127  (127)
    3 Harry Dawes                  Monmouth School Boys Prep          6:25    126  (460)
    4 Josh Lewis                   Bristol & West                     6:29    125  (432)
    5 Macaulay Pattimore           Cwmbran Harriers                   6:30    124  (124)
    6 Zane Dickerson               Blaenau Gwent                      6:31    123  (408)
    7 Sean Hopkins                 Cardiff Archers                    6:31    122  (448)
    8 Nathan Hill                  Cardiff Archers                    6:32    121  (430)
    9 Ethan Hamer                  Cardiff Archers                    6:33    120  (232)
   10 Ifan Bowen                   Carmarthen Harriers                6:37    119  (459)
   11 Finley Bruce                 Pembrokeshire Harriers             6:39    118  (211)
   12 Alex Hearn                   Avon Valley Runners                6:39    117  (117)
   13 Jake Lynock                  Carmarthen Harriers                6:40    116  (447)
   14 Lewis Green                  Avon Valley Runners                6:44    115  (115)
   15 Elliot Jeston                North Somerset                     6:47    114  (323)
   16 Zeki Harston                 North Somerset                     6:52    113  (357)
   17 Alfie Smallman               Bridgend AC                        6:53    112  (376)
   18 Matthew Powell               Monmouth School Boys Prep          6:54    111  (184)
   19 Jamie Williams               Brecon AC                          6:55    110  (425)
   20 Joshua Suanders              Cardiff AAC                        6:56    109  (192)
   21 Alex Coles                   Carmarthen Harriers                6:57    108  (356)
   22 Callum Jones                 Swansea Harriers                   6:58    107  (179)
   23 Tom Sturdy                   Cardiff AAC                        6:58    106  (246)
   24 Elis Bowers                  Brecon AC                          6:59    105  (382)
   25 Harvey Lee                   Rhymney Valley                     7:01    104  (182)
   26 Rhys Jones                   Lliswerry Runners                  7:01    103  (103)
   27 Dylan Neale                  Avon Valley Runners                7:02    102  (205)
   28 Henry Organ                  Brecon AC                          7:03    101  (354)
   29 Conor Hewitt                 North Somerset                     7:04    100  (100)
   30 Harry Shallcross             North Somerset                     7:04     99  (99)
   31 Macsen Toogood               Carmarthen Harriers                7:04     98  (201)
   32 Tom Howard                   Westbury Harriers                  7:05     97  (97)
   33 Cameron White                Bridgend AC                        7:05     96  (379)
   34 Caian Steadman               Blaenau Gwent                      7:06     95  (196)
   35 John Newington-Bridges       Monmouth School Boys Prep          7:07     94  (324)
   36 James Sloyan                 Carmarthen Harriers                7:11     93  (342)
   37 Daniel Warrender             Aberystwyth AC                     7:12     92  (394)
   38 Henry Watson                 Westbury Harriers                  7:13     91  (177)
   39 Finley White                 Westbury Harriers                  7:14     90  (217)
   40 Cameron Hughes               Monmouth School Boys Prep          7:14     89  (148)
   41 Evan Lougher                 Rhymney Valley                     7:14     88  (88)
   42 Iwan Froley                  Bridgend AC                        7:15     87  (208)
   43 Theo Phillips                Newport Harriers                   7:15     86  (244)
   44 Edmund Harding               Westbury Harriers                  7:16     85  (85)
   45 Nathan Moore                 Cardiff Archers                    7:17     84  (149)
   46 Liam Upton-Bordman           Carmarthen Harriers                7:18     83  (294)
   47 Toby Bennet                  Brecon AC                          7:19     82  (170)
   48 Will Herdman                 Brecon AC                          7:20     81  (327)
   49 Seb Bowen                    Monmouth School Boys Prep          7:20     80  (348)
   50 Ben Gibby                    Monmouth School Boys Prep          7:21     79  (184)
   51 Vaughan Hughes               Newport Harriers                   7:21     78  (176)
   52 Samuel Davison               Newport Harriers                   7:22     77  (77)
   53 Sonny Walsh                  Bristol & West                     7:23     76  (147)
   54 Cian Harold                  Cardiff AAC                        7:23     75  (192)
   55 Jacob Forsbrook              North Somerset                     7:24     74  (307)
   56 Jack Evans                   Cardiff AAC                        7:27     73  (73)
   57 Felix Pearson                Bristol & West                     7:28     72  (72)
   58 Louie McGuire                Cwmbran Harriers                   7:29     71  (71)
   59 Alfie Shaw                   Blaenau Gwent                      7:31     70  (176)
   60 Buba Jallow                  Cardiff AAC                        7:33     69  (69)
   61 Tom Cleverly                 Monmouth School Boys Prep          7:37     68  (254)
   62 Oliver Patterson             Swansea Harriers                   7:37     67  (103)
   63 Lewis Reed                   Aberdare Valley AAC                7:38     66  (129)
   64 Evan Lewis                   Swansea Harriers                   7:39     65  (112)
   65 Rowan Preen                  North Somerset                     7:40     64  (274)
   66 Tom Woodworth                Westbury Harriers                  7:42     63  (63)
   67 Ben French                   Bristol & West                     7:43     62  (114)
   68 Tom Wall                     Pontypool                          7:43     61  (61)
   69 Albie Hower                  Lliswerry Runners                  7:44     60  (60)
   70 Logan Henschell              Cardiff AAC                        7:44     59  (218)
   71 Lucas Salvage                Lliswerry Runners                  7:45     58  (58)
   72 Frankie Thomas               Monmouth School Boys Prep          7:45     57  (239)
   73 Joseph Sandiford             North Somerset                     7:46     56  (127)
   74 Finley Burnett               Brecon AC                          7:48     55  (55)
   75 Alex Liddell                 North Somerset                     7:48     54  (54)
   76 Hudson Coburn                Bridgend AC                        7:52     53  (216)
   77 Rory Wall                    Pontypool                          7:53     52  (52)
   78 Ben Kelly                    North Somerset                     7:54     51  (181)
   79 Morgan Candy                 Bristol & West                     7:54     50  (93)
   80 Osiam James                  Brecon AC                          7:55     49  (99)
   81 Evan Seignot                 Lliswerry Runners                  7:55     48  (48)
   82 Zachary Yeung                North Somerset                     7:57     47  (47)
   83 Jack Hurley                  Cardiff Archers                    7:57     46  (46)
   84 Harry Guerin                 Monmouth School Boys Prep          7:58     45  (206)
   85 Kian Holbrook                Cardiff Archers                    7:59     44  (44)
   86 Finn Best                    Carmarthen Harriers                7:59     43  (43)
   87 Jack Phillips                Barry & Vale Harriers              8:00     42  (91)
   88 Ellis Padfield               Rhondda AAC                        8:00     41  (130)
   89 Oliver Draper                Bristol & West                     8:01     40  (40)
   90 Luca Phillips                Cardiff Archers                    8:01     39  (39)
   91 Max Law                      Monmouth School Boys Prep          8:02     38  (38)
   92 Charlie Williams             Cardiff AAC                        8:02     37  (37)
   93 Saul Otteson                 Swansea Harriers                   8:03     36  (119)
   94 Malachi Williams             Swansea Harriers                   8:08     35  (151)
   95 Danny Thomas                 Swansea Harriers                   8:09     34  (174)
   96 Reilly Murphy                Cardiff AAC                        8:10     33  (111)
   97 Toby Bohan                   Swansea Harriers                   8:10     32  (83)
   98 Oliver Krestovnikoff         North Somerset                     8:11     31  (31)
   99 Sam Morgans                  Swansea Harriers                   8:12     30  (48)
  100 Lewis Kelly                  Rhondda AAC                        8:12     29  (65)
  101 Jack Crouini                 Cardiff AAC                        8:20     28  (60)
  102 Blake Williams               Swansea Harriers                   8:21     27  (27)
  103 Tyler Jones                  Rhymney Valley                     8:22     26  (26)
  104 Ioan Adams                   Cwmbran Harriers                   8:22     25  (103)
  105 Rhys Durling                 Carmarthen Harriers                8:23     24  (45)
  106 Rio Dutton                   Bristol & West                     8:23     23  (152)
  107 Ranolph Yeung                North Somerset                     8:25     22  (22)
  108 Rhys Rich                    Rhymney Valley                     8:26     21  (89)
  109 Adam Davis                   Bridgend AC                        8:27     20  (145)
  110 Daniel Grey                  Cwmbran Harriers                   8:31     19  (19)
  111 Fraser Higginson             Bridgend AC                        8:33     18  (77)
  112 Josh O'Donnell               Brecon AC                          8:43     17  (17)
  113 Peter Briffitt               North Somerset                     8:45     16  (43)
  114 Tom Roberts                  Brecon AC                          8:51     15  (55)
  115 Oliver Philpott              Swansea Harriers                   9:11     14  (24)
  116 Joseph Williams              Swansea Harriers                   9:11     13  (13)
  117 Alex Jenkins                 Rhondda AAC                        9:26     12  (38)
  118 Jake Collins                 Swansea Harriers                   9:36     11  (24)
  119 Wilf Dunglinson              Bridgend AC                        9:42     10  (36)
  120 Morgan Hill                  Swansea Harriers                  10:14      9  (18)