John H Collins Gwent Cross Country League 2018-2019

2 March 2019 : Blaise Castle, Bristol

 
         Novice Boys ( 99 starters )
 
 
Current Standings
 
 1  Macsen Toogood               Carmarthen Harriers         519 Pts
 2  William Harries              Pembrokeshire Harriers      502 Pts
 3  Daniel Warrender             Carmarthen Harriers         499 Pts
 4  Alex Coles                   Carmarthen Harriers         488 Pts
 5  Zane Dickerson               Blaenau Gwent AC            488 Pts
 6  Ethan Hamer                  Cardiff Archers             480 Pts
 7  Tom Loynes                   Neath Harriers              477 Pts
 8  Tom Sturdy                   Cardiff AAC                 466 Pts
 9  Liam Upton-Boorman           Carmarthen Harriers         457 Pts
10  Will Coles                   Carmarthen Harriers         451 Pts
 
 
Position Name                      Club                               Time   Points
    1 Macsen Toogood               Carmarthen Harriers                5:49     99   (519)  *
    2 William Harries              Pembrokeshire Harriers             5:58     98   (502)  *
    3 Alex Coles                   Carmarthen Harriers                6:00     97   (488)  *
    4 Daniel Warrender             Carmarthen Harriers                6:02     96   (499)  *
    5 Will Coles                   Carmarthen Harriers                6:07     95   (451)  *
    6 Tom Loynes                   Neath Harriers                     6:10     94   (477)  *
    7 Joel Martineau               North Somerset AC                  6:11     93   (402)  *
    8 Ethan Hamer                  Cardiff Archers                    6:12     92   (480)  *
    9 Harvey Lee                   Rhymney Valley AC                  6:12     91   (380)  *
   10 Kerby Beltren                Cardiff AAC                        6:13     90   (90)   *
   11 Sebastian Snowdon            Westbury Harriers                  6:13     89   (89)   
   12 Liam Upton-Boorman           Carmarthen Harriers                6:13     88   (457)  
   13 Zane Dickerson               Blaenau Gwent AC                   6:14     87   (488)  
   14 Tom Sturdy                   Cardiff AAC                        6:15     86   (466)  
   15 Caian Steadman               Blaenau Gwent AC                   6:17     85   (260)  
   16 Daniel Pemble                Westbury Harriers                  6:20     84   (396)  
   17 Josh Sanders                 Cardiff AAC                        6:22     83   (450)  
   18 Alex Auton-Green             Bristol & West AC                  6:25     82   (351)  
   19 Zenon Sleeman (Guest)        South Glos AC                      6:26          ()     
   20 Patrick Croucher             Westbury Harriers                  6:27     81   (81)   
   21 Zac Cox                      Bristol & West AC                  6:29     80   (80)   
   22 Oisin O'Halloran             Bristol & West AC                  6:29     79   (320)  
   23 Jac Jones                    Carmarthen Harriers                6:30     78   (316)  
   24 Reuben Wadey                 North Somerset AC                  6:30     77   (77)   
   25 Josh Barrett                 Pembrokeshire Harriers             6:32     76   (331)  
   26 Harry Shallcross             North Somerset AC                  6:33     75   (424)  
   27 Matthew Powell               Haberdashers Monmouth School       6:35     74   (400)  
   28 Vaughn Hughes                Newport Harriers                   6:35     73   (431)  
   29 Tristan Warrender            Carmarthen Harriers                6:36     72   (384)  
   30 Tom Howard                   Westbury Harriers                  6:37     71   (236)  
   31 Tom Woodworth                Westbury Harriers                  6:38     70   (386)  
   32 Henry Watson                 Westbury Harriers                  6:38     69   (229)  
   33 Edward Bourdeaux             Westbury Harriers                  6:40     68   (239)  
   34 Daniel Pemman                Bridgend Athletic Club             6:42     67   (67)   
   35 Cameron Sedaf                Cardiff AAC                        6:42     66   (143)  
   36 Dylan Evans                  Newport Harriers                   6:43     65   (358)  
   37 Seb Bowen                    Haberdashers Monmouth School       6:48     64   (273)  
   38 Lucas Salvage                Lliswery Runners                   6:48     63   (241)  
   39 Tom Garrod                   Newport Harriers                   6:48     62   (362)  
   40 Jack Farrell                 Cardiff AAC                        6:50     61   (190)  
   41 Euan Meacock                 North Somerset AC                  6:51     60   (205)  
   42 William Ese-Ohorare          Aberdare VAAC                      6:54     59   (274)  
   43 Alex Liddell                 North Somerset AC                  6:55     58   (198)  
   44 Joshua Powell                Haberdashers Monmouth School       6:56     57   (324)  
   45 Alfie Fryer                  North Somerset AC                  6:56     56   (114)  
   46 Jayden Stockhall             North Somerset AC                  6:57     55   (55)   
   47 Hudson Coburn                Cardiff Archers                    6:57     54   (172)  
   48 Freddie Hay                  Haberdashers Monmouth School       6:58     53   (171)  
   49 Rory Grffiths                Ogmore Phoenix Runners             7:00     52   (177)  
   50 Rowan Preen                  North Somerset AC                  7:02     51   (92)   
   51 Ethan Hughes                 Blaenau Gwent AC                   7:03     50   (113)  
   52 Krishan Tyrrell-Price        North Somerset AC                  7:04     49   (49)   
   53 Saul Otteson                 Swansea Harriers                   7:05     48   (260)  
   54 Alex Peltor                  Brecon AC                          7:07     47   (157)  
   55 Isaac Barry                  Newport Harriers                   7:07     46   (218)  
   56 Harry Hodgson                Westbury Harriers                  7:10     45   (45)   
   57 Ethan Jones                  Swansea Harriers                   7:10     44   (235)  
   58 Barnaby Thomas               Bristol & West AC                  7:12     43   (113)  
   59 Sebastian Humphreys          Newport Harriers                   7:13     42   (75)   
   60 David Lenghel                Pontyclun AC                       7:14     41   (41)   
   61 Rhys Stephenson              Lliswery Runners                   7:14     40   (40)   
   62 Kian Holbrook                Cardiff Archers                    7:14     39   (101)  
   63 Ben Kelly                    North Somerset AC                  7:15     38   (192)  
   64 Somerset Hanson              North Somerset AC                  7:15     37   (119)  
   65 Archie Keane                 Cardiff Archers                    7:18     36   (243)  
   66 Riccardo Benoni              North Somerset AC                  7:18     35   (69)   
   67 Zachary Yeung                North Somerset AC                  7:19     34   (161)  
   68 Jimmy Davies                 Carmarthen Harriers                7:21     33   (175)  
   69 Felix Squirrell              Haberdashers Monmouth School       7:22     32   (32)   
   70 Tom Gilbert                  Rhymney Valley AC                  7:22     31   (31)   
   71 Evan Legge                   Rhymney Valley AC                  7:23     30   (30)   
   72 Samuel Jones                 Barry + Vale Harriers              7:24     29   (115)  
   73 Joel Holdham                 Pontyclun AC                       7:24     28   (28)   
   74 James Owen                   Newport Harriers                   7:26     27   (188)  
   75 Will Herdman                 Brecon AC                          7:29     26   (226)  
   76 Rufus Hull                   Bristol & West AC                  7:30     25   (158)  
   77 Osian Stephens               Bridgend Athletic Club             7:32     24   (51)   
   78 Thomas Morris                Haberdashers Monmouth School       7:33     23   (206)  
   79 Luke Carratt                 North Somerset AC                  7:40     22   (147)  
   80 Fraser Higginson             Bridgend Athletic Club             7:43     21   (136)  
   81 Alistair Laurie              Chepstow Harriers                  7:44     20   (34)   
   82 Tom Davey                    North Somerset AC                  7:47     19   (40)   
   83 William Peng                 Westbury Harriers                  7:47     18   (18)   
   84 Ethan Grey                   Rhymney Valley AC                  7:48     17   (63)   
   85 Rupert Jones                 Haberdashers Monmouth School       7:49     16   (211)  
   86 Zac Fisher                   Rhymney Valley AC                  7:51     15   (31)   
   87 Frankie Bell                 Brecon AC                          7:52     14   (88)   
   88 Ethan Wrightson              North Somerset AC                  7:56     13   (13)   
   89 Rory Edwards                 Newport Harriers                   7:57     12   (12)   
   90 Oliver Krestovnikoff         North Somerset AC                  7:58     11   (52)   
   91 Edward Smith                 Haberdashers Monmouth School       8:04     10   (107)  
   92 Ewan Dickson                 North Somerset AC                  8:07      9   (9)    
   93 Hamish Henderson             North Somerset AC                  8:12      8   (8)    
   94 Callum Williams              Aberdare VAAC                      8:22      7   (34)   
   95 Finn McEntee-Smith           North Somerset AC                  8:27      6   (6)    
   96 Louis Coulon                 North Somerset AC                  8:32      5   (5)    
 
T-Shirt Winners For The Season So Far (Top 10% In Any Race); See Website for Details
          Alex Coles               Carmarthen Harriers
          Charley Hill             Swansea Harriers
          Daniel Pemble            Westbury Harriers
          Daniel Warrender         Carmarthen Harriers
          Ethan Hamer              Cardiff Archers
          Harvey Lee               Rhymney Valley AC
          James Sloyan             Carmarthen Harriers
          Joel Martineau           North Somerset AC
          Josh Sanders             Cardiff AAC
          Kerby Beltren            Cardiff AAC
          Liam Upton-Boorman       Carmarthen Harriers
          Macsen Toogood           Carmarthen Harriers
          Rowan Dixon              Pembrokeshire Harriers
          Sebastian Leaney         North Somerset AC
          Tom Loynes               Neath Harriers
          Tom Sturdy               Cardiff AAC
          Will Coles               Carmarthen Harriers
          William Harries          Pembrokeshire Harriers
          Zachary Beddows          Celtic Tri Juniors
          Zane Dickerson           Blaenau Gwent AC