John H Collins Gwent Cross Country League 2019-2020

7 December 2019 : Blaise Castle, Bristol

 
         Novice Boys Individual Results
 
 
Current Standings
 
 1  Will Coles                   Carmarthen Harriers           2 Pts
 2  Jac Jones                    Carmarthen Harriers           5 Pts
 3  Daniel Pemble                Westbury Harriers             5 Pts
 4  Joe Edwards                  Brecon AC                     6 Pts
 5  Aaron Nathan                 Pontyclun AC                  8 Pts
 6  Will Smith                   Avon Valley Runners          13 Pts
 7  Garyn Tough                  Aberdare VAAC                15 Pts
 8  Oisin O'Halloran             Bristol & West AC            15 Pts
 9  Tom Garrod                   Newport Harriers             15 Pts
10  Matthew Powell               Haberdashers Monmouth Schools    18 Pts
Current Standings based on 2 out of 3 events
Overall individual results are based on the best 3 of the first 4 fixtures plus the last fixture
 
 
Position Name                      Club                               Time   Points  Series
    1 Will Coles                   Carmarthen Harriers                5:45      1   ( 1, 1, 1= 2)  *
    2 Jac Jones                    Carmarthen Harriers                5:50      2   ( 3, 5, 2= 5)  *
    3 William Chalk (Guest)        Guest                              5:50                 
    4 Daniel Pemble                Westbury Harriers                  5:53      3   ( 2, 3, 3= 5)  *
    5 Joe Edwards                  Brecon AC                          5:59      4   (25, 2, 4= 6)  *
    6 Aaron Nathan                 Pontyclun AC                       6:01      5   ( 4, 4, 5= 8)  *
    7 Felix Ashby                  North Somerset AC                  6:05      6   ( x, x, 6=112)  *
    8 Garyn Tough                  Aberdare VAAC                      6:07      7   (28, 8, 7=15)  *
    9 Oisin O'Halloran             Bristol & West AC                  6:08      8   (14, 7, 8=15)  *
   10 Will Smith                   Avon Valley Runners                6:09      9   ( 7, 6, 9=13)  *
   11 Charlie Walford              Westbury Harriers                  6:10     10   ( x, x,10=116)  
   12 Patrick Croucher             Westbury Harriers                  6:12     11   ( x, x,11=117)  
   13 Dylan Evans                  Newport Harriers                   6:14     12   ( 9,15,12=21)  
   14 Matthew Powell               Haberdashers Monmouth Schools      6:15     13   ( 8,10,13=18)  
   15 Tom Woodworth                Westbury Harriers                  6:16     14   (23,25,14=37)  
   16 Thomas Holliday              Cardiff Archers                    6:22     15   ( 5,13,15=18)  
   17 Liam Jury                    Bridgend AC                        6:23     16   (18,24,16=34)  
   18 William Ese-Okorare          Aberdare VAAC                      6:23     17   (40,14,17=31)  
   19 Tom Garrod                   Newport Harriers                   6:24     18   ( 6, 9,18=15)  
   20 Daniel Perriman              Bridgend AC                        6:27     19   (13,16,19=29)  
   21 Caden Parham                 Rhymney Valley AC                  6:28     20   ( x, x,20=126)  
   22 Leon Llewhellin              Pembrokeshire Harriers             6:28     21   (33,20,21=41)  
   23 Lucas Salvage                Lliswerry Runners                  6:29     22   (17,35,22=39)  
   24 Tom White                    Bristol & West AC                  6:30     23   (15,12,23=27)  
   25 Euan Meacock                 North Somerset AC                  6:31     24   (19,36,24=43)  
   26 Osian Emmerson               Cardiff Archers                    6:32     25   (11,34,25=36)  
   27 Noa Prendiville              Llanelli AAC                       6:33     26   (20,11,26=31)  
   28 Eddie Bent                   Bristol & West AC                  6:34     27   (52,39,27=66)  
   29 Peter Murphy                 Brecon AC                          6:36     28   (32,27,28=55)  
   30 Ben Morgan                   Pembrokeshire Harriers             6:37     29   ( x,57,29=86)  
   31 Isaac Barry                  Newport Harriers                   6:37     30   (43,28,30=58)  
   32 David Lenghel                Pontyclun AC                       6:39     31   (24,48,31=55)  
   33 Issac Furreedon              Cardiff AAC                        6:39     32   ( x,32,32=64)  
   34 Jude Jenkins                 Neath Harriers                     6:40     33   (29,38,33=62)  
   35 Tristan Warrender            Carmarthen Harriers                6:41     34   (16,26,34=42)  
   36 Seth Evans                   Westbury Harriers                  6:42     35   (38, x,35=73)  
   37 Zach Thomas                  Neath Harriers                     6:44     36   ( x, x,36=142)  
   38 Seb Wilson                   Haberdashers Monmouth Schools      6:48     37   (60, x,37=97)  
   39 Henry Johnson                Brecon AC                          6:49     38   (46,30,38=68)  
   40 Jimmy Davies                 Carmarthen Harriers                6:50     39   (57, x,39=96)  
   41 Elijah Langley-Hobbs         North Somerset AC                  6:54     40   ( x,17,40=57)  
   42 Alfie Fryer                  North Somerset AC                  6:55     41   (48,56,41=89)  
   43 Joe Roberts                  Lliswerry Runners                  6:56     42   (41, x,42=83)  
   44 Harry Hodgson                Westbury Harriers                  6:58     43   ( x, x,43=149)  
   45 Tom Gilbert                  Rhymney Valley AC                  6:58     44   (45,61,44=89)  
   46 Rufus Hull                   Bristol & West AC                  7:01     45   (81,64,45=109)  
   47 Frankie Bell                 Brecon AC                          7:02     46   (67,58,46=104)  
   48 Joel Holdham                 Pontyclun AC                       7:03     47   (51,60,47=98)  
   49 Somerset Hanson              North Somerset AC                  7:03     48   (64,62,48=110)  
   50 Zachary Yeung                North Somerset AC                  7:03     49   (78, x,49=127)  
   51 Ellis Garty                  North Somerset AC                  7:04     50   ( x, x,50=156)  
   52 Axel Jones                   Brecon AC                          7:04     51   (55,59,51=106)  
   53 Finlay Griffiths             Ogmore Phoenix Runners             7:05     52   (66,55,52=107)  
   54 Joab Harkness-White          Westbury Harriers                  7:07     53   ( x, x,53=159)  
   55 Joshua Powell                Haberdashers Monmouth Schools      7:08     54   (53,45,54=98)  
   56 Cian Tough                   Aberdare VAAC                      7:08     55   (92, x,55=147)  
   57 Will Potter-Collins          Lliswerry Runners                  7:09     56   (79,78,56=134)  
   58 Daniel Coward                Westbury Harriers                  7:13     57   (44, x,57=101)  
   59 Gene Rimoncelli              North Somerset AC                  7:15     58   (76, x,58=134)  
   60 Cai Lewis                    Lliswerry Runners                  7:16     59   ( x, x,59=165)  
   61 Toby Anthony                 Carmarthen Harriers                7:17     60   ( x,73,60=133)  
   62 Twm Furreedon                Cardiff AAC                        7:18     61   ( x, x,61=167)  
   63 Ethan Hughes                 Blaenau Gwent AC                   7:25     62   (65,65,62=127)  
   64 Oliver Beynan                Haberdashers Monmouth Schools      7:28     63   (47, x,63=110)  
   65 Luke Carratt                 North Somerset AC                  7:32     64   (77, x,64=141)  
   66 Alex Clarke                  Bridgend AC                        7:34     65   (90, x,65=155)  
   67 William Peng                 Westbury Harriers                  7:35     66   (110, x,66=172)  
   68 Billy Makin                  Haberdashers Monmouth Schools      7:37     67   ( x, x,67=173)  
   69 Alistair Laurie              Chepstow Harriers                  7:41     68   (93,81,68=149)  
   70 Ethan Wrightson              North Somerset AC                  7:43     69   ( x, x,69=175)  
   71 Ruben Garty                  North Somerset AC                  7:43     70   ( x, x,70=176)  
   72 Alfie England                Bristol & West AC                  7:45     71   (98,88,71=159)  
   73 Hezekiah Williams            Bridgend AC                        7:45     72   (109, x,72=178)  
   74 Dylan Chapman                Aberdare VAAC                      7:46     73   ( x, x,73=179)  
   75 Jake Pateson                 Haberdashers Monmouth Schools      7:47     74   (82, x,74=156)  
   76 Macsen Watts                 Blaenau Gwent AC                   7:48     75   ( x, x,75=181)  
   77 Thomas Morris                Haberdashers Monmouth Schools      7:51     76   (84, x,76=160)  
   78 Jack Sullivan                Swansea Harriers                   7:52     77   (111,98,77=175)  
   79 Jac Morris                   TROTS                              7:55     78   (99,84,78=162)  
   80 Thomas Howcroft              Barry & Vale Harriers              7:56     79   (120,97,79=176)  
   81 Luke Johnson                 Rhymney Valley AC                  8:00     80   (105,95,80=175)  
   82 Henry Faulkner-Clegg         Newport Harriers                   8:02     81   ( x, x,81=187)  
   83 Dexter Clement               Rhondda AC                         8:08     82   (95,90,82=172)  
   84 Sam Jones                    Haberdashers Monmouth Schools      8:10     83   ( x, x,83=189)  
   85 Kieran Thomas                Bridgend AC                        8:14     84   ( x, x,84=190)  
   86 Edward Jeynes                Bridgend AC                        8:16     85   (123,94,85=179)  
   87 Gethin Williams              Newport Harriers                   8:46     86   ( x, x,86=192)  
   88 Joseph Priest                Rhymney Valley AC                  9:36     87   (129,105,87=192)  
   89 Gabriel Tillott              Bridgend AC                       10:15     88   ( x, x,88=194)  
 
Non-Participant Points:
     Race 1 = 130
     Race 2 = 106
     Race 3 = 89
 
 
T-Shirt Winners For The Season So Far (Top 10% In Any Race); See Website for Details
          Aaron Nathan             Pontyclun AC
          Daniel Pemble            Westbury Harriers
          Daniel Perriman          Bridgend AC
          Dylan Evans              Newport Harriers
          Felix Ashby              North Somerset AC
          Garyn Tough              Aberdare VAAC
          Jac Jones                Carmarthen Harriers
          Joe Edwards              Brecon AC
          John Gibby               Haberdashers Monmouth Schools
          Matthew Powell           Haberdashers Monmouth Schools
          Noa Prendiville          Llanelli AAC
          Oisin O'Halloran         Bristol & West AC
          Osian Davies             Neath Harriers
          Osian Emmerson           Cardiff Archers
          Thomas Holliday          Cardiff Archers
          Tom Garrod               Newport Harriers
          Will Coles               Carmarthen Harriers
          Will Smith               Avon Valley Runners
 
 

First issue, 8/12/19 5pm

Updated 10/12/19 12:30: Individual corrections to U11G, U13B, U17M, U20M, U20W. Team corrections to U17M, U20M, U20W.