John H Collins Gwent Cross Country League 2019-2020

7 December 2019 : Blaise Castle, Bristol

 
       Under 13 Boys Individual Results
 
 
Current Standings
 
 1  Iwan Thomas                  Carmarthen Harriers           3 Pts
 2  Kobe Beltran                 Cardiff AAC                   6 Pts
 3  Macsen Toogood               Carmarthen Harriers           6 Pts
 4  Ifan Bowen                   Carmarthen Harriers           6 Pts
 5  Elliot Jeston                North Somerset AC             7 Pts
 6  William Harries              Pembrokeshire Harriers       10 Pts
 7  Herbie Cooksley              North Somerset AC            11 Pts
 8  Benjamin Collins             North Somerset AC            12 Pts
 9  Zachary Cox                  Bristol & West AC            18 Pts
10  Oliver Patterson             Swansea Harriers             19 Pts
Current Standings based on 2 out of 3 events
Overall individual results are based on the best 3 of the first 4 fixtures plus the last fixture
 
 
Position Name                      Club                               Time   Points  Series
    1 Kobe Beltran                 Cardiff AAC                        8:27      1   ( 6, 5, 1= 6)  *
    2 Elliot Jeston                North Somerset AC                  8:29      2   ( 5, 6, 2= 7)  *
    3 Macsen Toogood               Carmarthen Harriers                8:29      3   ( 3,11, 3= 6)  *
    4 Ifan Bowen                   Carmarthen Harriers                8:31      4   ( 2, 4, 4= 6)  *
    5 Benjamin Collins             North Somerset AC                  8:33      5   ( 9, 7, 5=12)  *
    6 William Harries              Pembrokeshire Harriers             8:37      6   ( 4, x, 6=10)  *
    7 Oliver Patterson             Swansea Harriers                   8:38      7   (23,12, 7=19)  *
    8 Herbie Cooksley              North Somerset AC                  8:45      8   (14, 3, 8=11)  *
    9 Ronnie Wilmott               Bristol & West AC                  8:45      9   (26,21, 9=30)  
   10 Zachary Cox                  Bristol & West AC                  8:50     10   (11, 8,10=18)  
   11 Alex Auton-Green             Bristol & West AC                  8:52     11   (18, 9,11=20)  
   12 Finley Bruce                 Pembrokeshire Harriers             8:53     12   (20,46,12=32)  
   13 Iwan Froley                  Bridgend AC                        8:55     13   (21,19,13=32)  
   14 Cai Prenderville             Llanelli AAC                       8:57     14   (13,10,14=23)  
   15 Joe Murphy                   Brecon AC                          8:57     15   (19,15,15=30)  
   16 Ethan LeAnstey               South Glos AC                      8:58     16   ( x, x,16=112)  
   17 Thomas Darton                South Glos AC                      9:00     17   ( x, x,17=113)  
   18 Zachary Beddows              Celtic Tri                         9:01     18   ( 8,17,18=25)  
   19 Sebastian Leaney             North Somerset AC                  9:01     19   (24, x,19=43)  
   20 Jacob Forsbrook              North Somerset AC                  9:05     20   (32,28,20=48)  
   21 Nathan Hill                  Cardiff Archers                    9:10     21   ( 7,13,21=20)  
   22 Tom Loynes                   Neath Harriers                     9:10     22   (37,31,22=53)  
   23 Jake Lynock                  Carmarthen Harriers                9:11     23   (25,26,23=48)  
   24 Caian Steadman               Blaenau Gwent AC                   9:12     24   (46,39,24=63)  
   25 Steffan Higgins              Swansea Harriers                   9:13     25   (40,25,25=50)  
   26 Harvey Lee                   Rhymney Valley AC                  9:16     26   (30,22,26=48)  
   27 Alfie Sargent                Barry & Vale Harriers              9:17     27   ( x,35,27=62)  
   28 Harry Harvey                 Bristol & West AC                  9:19     28   ( x, x,28=124)  
   29 Dylan Neale                  Avon Valley Runners                9:19     29   (33, x,29=62)  
   30 Alex Coles                   Carmarthen Harriers                9:24     30   (22,30,30=52)  
   31 Tom Sturdy                   Cardiff AAC                        9:28     31   (84,33,31=64)  
   32 Josh Barrett                 Pembrokeshire Harriers             9:29     32   (42,36,32=68)  
   33 Reuben Wodey                 North Somerset AC                  9:31     33   ( x, x,33=129)  
   34 Joey Taylor                  Bristol & West AC                  9:34     34   (41,38,34=72)  
   35 Vijay Bakrania               Bristol & West AC                  9:36     35   (36,41,35=71)  
   36 Daniel Warrender             Carmarthen Harriers                9:37     36   (31,42,36=67)  
   37 Jack Stewart                 Cardiff AAC                        9:44     37   (53,48,37=85)  
   38 Leo Watkins                  Bridgend AC                        9:48     38   ( x, x,38=134)  
   39 William Roberts              Cardiff AAC                        9:51     39   (68,49,39=88)  
   40 Theo Hester                  Westbury Harriers                  9:52     40   ( x, x,40=136)  
   41 William Lacey                North Somerset AC                  9:55     41   ( x, x,41=137)  
   42 Krishan Tyrrell-Price        North Somerset AC                  9:55     42   ( x, x,42=138)  
   43 Jack Morgan                  Pembrokeshire Harriers             9:56     43   ( x,54,43=97)  
   44 Daniel Jarrold               Bristol & West AC                  9:57     44   (61, x,44=105)  
   45 Zeki Harston                 North Somerset AC                  9:57     45   (74,61,45=106)  
   46 Ethan Jones                  Swansea Harriers                   9:58     46   (72, x,46=118)  
   47 Barney Thomas                Bristol & West AC                 10:00     47   ( x,85,47=132)  
   48 Max Finning                  Bristol & West AC                 10:08     48   (60, x,48=108)  
   49 Edmund Croucher              Westbury Harriers                 10:11     49   ( x, x,49=145)  
   50 Cameron Sadifi               Cardiff AAC                       10:14     50   ( x,62,50=112)  
   51 Felix Pearson                Bristol & West AC                 10:17     51   ( x,65,51=116)  
   52 Joseph Sandiford             North Somerset AC                 10:18     52   (62,52,52=104)  
   53 James Topham                 North Somerset AC                 10:22     53   ( x, x,53=149)  
   54 Oliver Dapper                Bristol & West AC                 10:25     54   ( x, x,54=150)  
   55 Dylan Ayoub                  Bridgend AC                       10:27     55   (67, x,55=122)  
   56 Rory Grffiths                Ogmore Phoenix Runners            10:28     56   (78, x,56=134)  
   57 Ben Pocock                   Bristol & West AC                 10:29     57   (100, x,57=153)  
   58 Seth Harkness-White          Westbury Harriers                 10:33     58   ( x, x,58=154)  
   59 Owen Joyce                   Westbury Harriers                 10:35     59   (92,66,59=125)  
   60 Ewan Dickson                 North Somerset AC                 10:36     60   ( x, x,60=156)  
   61 Rhys Rich                    Rhymney Valley AC                 10:38     61   (83, x,61=144)  
   62 Harry Creswell               Celtic Tri                        10:49     62   (81,77,62=139)  
   63 Finley White                 Westbury Harriers                 10:58     63   (87, x,63=150)  
   64 Evan Layton                  Cardiff AAC                       11:04     64   (93,81,64=145)  
   65 Fraser Higginson             Bridgend AC                       11:10     65   (98,80,65=145)  
   66 Walter Davies                Bristol & West AC                 11:18     66   ( x, x,66=162)  
   67 Oliver Wilson                Westbury Harriers                 11:20     67   (95, x,67=162)  
   68 Josh Palmer                  TROTS                             11:44     68   (89, x,68=157)  
   69 Lewys Jones                  TROTS                             11:49     69   (104,88,69=157)  
   70 Ellis Lambert                Bridgend AC                       12:16     70   ( x, x,70=166)  
   71 Ethan Rawle                  Aberdare VAAC                     12:17     71   (109,86,71=157)  
   72 Oliver Bain                  Bridgend AC                       12:40     72   (103,89,72=161)  
   73 Dawid Rodkiewicz             North Somerset AC                 13:10     73   ( x, x,73=169)  
   74 Owain James                  Celtic Tri                        13:27     74   (111,91,74=165)  
   75 Jack Gleeson                 TROTS                             13:30     75   (108,92,75=167)  
 
Non-Participant Points:
     Race 1 = 114
     Race 2 = 96
     Race 3 = 76
 
 
T-Shirt Winners For The Season So Far (Top 10% In Any Race); See Website for Details
          Alex Auton-Green         Bristol & West AC
          Bejamin Parker           Aberdare VAAC
          Benjamin Collins         North Somerset AC
          Cai Prenderville         Llanelli AAC
          Elliot Jeston            North Somerset AC
          Harry Dawes              Newport Harriers
          Herbie Cooksley          North Somerset AC
          Ifan Bowen               Carmarthen Harriers
          Iwan Thomas              Carmarthen Harriers
          Kobe Beltran             Cardiff AAC
          Macsen Toogood           Carmarthen Harriers
          Nathan Hill              Cardiff Archers
          Oliver Patterson         Swansea Harriers
          William Harries          Pembrokeshire Harriers
          Zachary Beddows          Celtic Tri
          Zachary Cox              Bristol & West AC
 
 

First issue, 8/12/19 5pm

Updated 10/12/19 12:30: Individual corrections to U11G, U13B, U17M, U20M, U20W. Team corrections to U17M, U20M, U20W.