John H Collins Gwent Cross Country League 2021-2022

19 February 2022 : Blaise Castle, Bristol

 
         Novice Boys Individual Results
 
 
Current Standings
 
 1   Oliver Finch                 North Somerset AC             4 Pts  ( 1, 2, 1, 7)
 2   Jude Jenkins                 Neath Harriers                5 Pts  ( 2, 1, 2, x)
 3=  Fletcher Rogers              Bristol & West AC            12 Pts  ( 3, 6, 6, 3)
 3=  Oscar Warren                 North Somerset AC            12 Pts  ( x, 3, 3, 6)
 5   Edward Stoate                North Somerset AC            16 Pts  ( 4, 4, 8, 9)
 6   Luke Woodhouse               Neath Harriers               17 Pts  ( 8, 5, 4,11)
 7   Lewis Durston                Bridgend AC                  23 Pts  ( 9,13, 9, 5)
 8   Sam Baker                    North Somerset AC            32 Pts  ( 7,12,32,13)
 9   Elliott Hanratty             Haberdashers Monmouth Schools    34 Pts  ( 5,19,10,27)
10   Arthur Allen                 North Somerset AC            38 Pts  ( x,15,11,12)
Current Standings based on 3 out of 4 events
Overall individual results are based on the best 4 of 5 fixtures
 
 
Position Name                      Club                               Time   Points  Series
    1 Lucas Howard Machado         Cardiff Archers                    6:27      1   ( x, x, x, 1=114)  *
    2 Jack Evans                   Neath Harriers                     6:43      2   ( x, x, x, 2=115)  *
    3 Fletcher Rogers              Bristol & West AC                  6:43      3   ( 3, 6, 6, 3=12)  *
    4 Osian Phillips               Cardiff AAC                        6:44      4   ( x, x, x, 4=117)  *
    5 Lewis Durston                Bridgend AC                        6:58      5   ( 9,13, 9, 5=23)  *
    6 Oscar Warren                 North Somerset AC                  6:58      6   ( x, 3, 3, 6=12)  *
    7 Oliver Finch                 North Somerset AC                  6:59      7   ( 1, 2, 1, 7= 4)  
    8 Alex Rice                    North Somerset AC                  7:00      8   ( x, x, x, 8=121)  
    9 Edward Stoate                North Somerset AC                  7:02      9   ( 4, 4, 8, 9=16)  
   10 Ioan Vale                    Aberdare VAAC                      7:04     10   ( x, x, x,10=123)  
   11 Luke Woodhouse               Neath Harriers                     7:05     11   ( 8, 5, 4,11=17)  
   12 Arthur Allen                 North Somerset AC                  7:06     12   ( x,15,11,12=38)  
   13 Sam Baker                    North Somerset AC                  7:07     13   ( 7,12,32,13=32)  
   14 Oliver Smith                 North Somerset AC                  7:12     14   ( x, x, x,14=127)  
   15 Joel Wadey                   North Somerset AC                  7:18     15   ( x,10, x,15=79)  
   16 Callum Skidmore              Bristol & West AC                  7:27     16   ( x, x, 7,16=82)  
   17 Isaac McAdie                 Swansea Harriers                   7:29     17   (17,26,16,17=50)  
   18 Henry Marsh                  North Somerset AC                  7:32     18   ( x, x, x,18=131)  
   19 Xavier Keirle                North Somerset AC                  7:33     19   ( x, x, x,19=132)  
   20 Hugo Stevens                 Wells City Harriers                7:38     20   ( x, x, x,20=133)  
   21 Loki Down                    Bristol & West AC                  7:39     21   ( x, x, x,21=134)  
   22 Jack Woodhouse               Neath Harriers                     7:46     22   ( x, x, x,22=135)  
   23 Morgan Rees                  Aberdare VAAC                      7:47     23   (26,30,26,23=75)  
   24 Travis Edwards               FODAC                              7:53     24   ( x,34,18,24=76)  
   25 Lewis Wigley                 TROTS                              7:56     25   (24, x,34,25=83)  
   26 James Hatherall              North Somerset AC                  7:57     26   (13, x,21,26=60)  
   27 Elliott Hanratty             Haberdashers Monmouth Schools      7:57     27   ( 5,19,10,27=34)  
   28 Will Mason                   North Somerset AC                  7:59     28   ( x,31, x,28=113)  
   29 Bobby Robins                 Bristol & West AC                  8:03     29   ( x, x,35,29=123)  
   30 Harry Gore                   Bristol & West AC                  8:05     30   ( x, x, x,30=143)  
   31 Harry Phillips               Rhymney Valley AC                  8:05     31   (30,38,39,31=99)  
   32 Ibrahim Nazir                Bristol & West AC                  8:10     32   ( x, x, x,32=145)  
   33 Parish Bailey                Bristol & West AC                  8:13     33   (25, x, x,33=112)  
   34 George Halford               North Somerset AC                  8:16     34   (21, x, x,34=109)  
   35 James Crofts                 Westbury Harriers                  8:19     35   ( x, x, x,35=148)  
   36 Douglas Davies               Bristol & West AC                  8:20     36   (41, x,47,36=124)  
   37 Henry Hughes                 North Somerset AC                  8:20     37   (23, x, x,37=114)  
   38 Frank Meredith               Haberdashers Monmouth Schools      8:22     38   ( x,50,44,38=132)  
   39 Rhys Gibbon                  Neath Harriers                     8:23     39   (29,23,23,39=75)  
   40 Conor Parnell                Blaenau Gwent AC                   8:24     40   ( x, x, x,40=153)  
   41 Arthur Smith                 North Somerset AC                  8:25     41   (39,46, x,41=126)  
   42 George Thomas Britton        North Somerset AC                  8:29     42   ( x, x,33,42=134)  
   43 Lucas Charnley               Bristol & West AC                  8:35     43   (33,48,37,43=113)  
   44 Billy Wedlake                Barry & Vale Harriers              8:53     44   ( x, x,22,44=125)  
   45 Ralph Lummis                 Aberdare VAAC                      9:01     45   ( x, x, x,45=158)  
   46 Ben Garrett                  Blaenau Gwent AC                   9:01     46   ( x, x, x,46=159)  
   47 Oscar Lummis                 Aberdare VAAC                      9:09     47   (56,64,51,47=154)  
   48 Oscar Perry                  North Somerset AC                  9:13     48   ( x, x, x,48=161)  
   49 Tom Keene                    North Somerset AC                  9:14     49   (35,44,36,49=115)  
   50 Evan Roberts                 Brecon AC                          9:16     50   (53,62, x,50=157)  
   51 Jeremy Collins               North Somerset AC                  9:18     51   (22,41,24,51=87)  
   52 Robert Abrahams              North Somerset AC                  9:20     52   (46, x, x,52=152)  
   53 Vincent Hanratty             Haberdashers Monmouth Schools      9:21     53   ( x, x, x,53=166)  
   54 Cain Pritchard               Aberdare VAAC                      9:38     54   ( x,59,52,54=165)  
   55 Hari Davies                  Westbury Harriers                  9:40     55   (47, x, x,55=156)  
   56 Oscar Robbins                Aberdare VAAC                     11:07     56   ( x,67,53,56=168)  
 
Non-Participant Points:
     Race 1 = 59
     Race 2 = 68
     Race 3 = 54
     Race 4 = 57
 
 
T-Shirt Winners For The Season So Far (Top 10% In Any Race); See Website for Details
          Edward Stoate            North Somerset AC
          Elliott Hanratty         Haberdashers Monmouth Schools
          Fletcher Rogers          Bristol & West AC
          Jack Evans               Neath Harriers
          Jude Jenkins             Neath Harriers
          Lewis Durston            Bridgend AC
          Lucas Howard Machado     Cardiff Archers
          Luke Woodhouse           Neath Harriers
          Oliver Finch             North Somerset AC
          Oscar Warren             North Somerset AC
          Osian Phillips           Cardiff AAC
          Peter Murphy             Brecon AC
          Thomas McLean            Swansea Harriers
          Tom Coles                Bridgend AC
 
 
22/02/22 'Anonymous' identified
16/03/22 12:00 Third issue (years corrected and all leaders race points shown)
21/02/22 13:00 Second issue
20/02/22 13:00 First issue